Kicz „Bitwy Warszawskiej” – niezaprzeczalny

07Paźdź11

„1920 Bitwa Warszawska” to wielki kicz. Można było się tego spodziewać, nawet racjonalne byłoby takie spojrzenie na sprawę, patrząc na ostatnie dokonania Jerzego Hoffmana, twórcy niegdyś świeżego, dziś przygasającego, lecz gdzieś tam w głębi serca tliła się iskierka nadziei. Niestety, cud nad Wisłą się nie wydarzył, chociaż wielu polskich krytyków postawiło tezę dokładnie odwrotną.

https://i1.wp.com/1.fwcdn.pl/an/1032473/26955.$.jpg


Hoffmanowi udało się co prawda stworzyć przejrzysty i unikający zawiłości wątek historyczny, wyjaśniający o co mniej więcej chodziło w Bitwie Warszawskiej. Romans, fikcja, którą stworzyli twórcy filmu, jest jednak znacznie słabsza. Sztywny (jak zwykle) Borys Szyc i śpiewające zawrotne Pam, pam, parampam! Natasza Urbańska dają popis braku umiejętności gry aktorskiej.

https://i1.wp.com/www.filmpolski.pl/z1/37z/26037_159.jpg

Co innego z bardziej doświadczonymi artystami. Nieźle radzą sobie Daniel Olbrychski, który miał najcięższą do odegrania w całym filmie rolę marszałka Józefa Piłsudskiego, a także Adam Ferency jako bezwzględny czekista Bykowski cierpiący na hemoroidy.

Na pochwałę zasługują też zdjęcia Sławomira Idziaka, trójwymiarowe, żywe, umieszczające widza dokładnie w centrum walki i obrazujące idealnie brutalność bezpośredniego starcia żołnierzy obu stron, a spięte później sprawnym montażem.

https://i0.wp.com/www.filmpolski.pl/z1/37z/26037_9.jpg

Kicz jednak jest kiczem, i wymieniając te zalety strony technicznej „Bitwy”, wracam pamięcią do fatalnej muzyki Krzesimira Dębskiego… I przede wszystkim wracam do sceny, gdzie po bombardowaniu cmentarza, krzyż katolicki wylatuje w powietrze i wykonuje pełny obrót w dwudziestokrotnym spowolnieniu. Ciężko powstrzymać się czasem od zachichotania pod nosem.No Responses Yet to “Kicz „Bitwy Warszawskiej” – niezaprzeczalny”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: