Kto ty jesteś? Kurt Weber w Krakowie

24Wrz11

19 września w krakowskim Centrum Kultury Żydowskiej na ulicy Meiselsa odbyło się niezwykle interesujące spotkanie z Kurtem Weberem, wybitnym operatorem filmowym i dokumentalistą. Artysta opowiadał wiele o swoim życiu, pracy ze znakomitymi reżyserami (wymienić można chociaż Tadeusza Konwickiego i Kazimierza Kutza), o tym, jaką rolę na planie powinien pełnić operator, ale przede wszystkim starał się odpowiedzieć na pytanie: Kto ty jesteś?.

https://nowepogloski.files.wordpress.com/2011/09/kw.png

Po krótkim wprowadzeniu gość oznajmił, że najpierw chciałby się przedstawić i opowiedzieć trochę o sobie, a potem pozwoli prowadzącym na uderzenie. I tak pierwsza część spotkania przeznaczona została na omówienie życiorysu Webera, jego edukacji i rodziny, a druga na jego karierę i dorobek filmowy.

Kurt Weber urodził się w 1928 roku w Cieszynie. Wojnę przeżył w Rosji, gdzie uczęszczał do polskiej szkoły średniej, a następnie ukończył kurs kinooperatora. Po powrocie do Polski rozpoczął edukację w Łódzkiej Szkole Filmowej.

Później gość opowiadał o swojej karierze operatorskiej, poznanych reżyserach, sukcesie polskiej szkoły operatorskiej i spróbował określić, na czym polega w ogóle zawód operatora filmowego.

Operator powinien realizować wizję reżysera. Operator jest jedynie narzędziem w ręku wizjonera – opowiadał. – Autor zdjęć nie powinien mieć jednego, rozpoznawalnego stylu. Powinien mieć tyle stylów, ile robił filmów – przekonywał.

Weber opowiadał także o reżyserach, których poznał i z którymi pracował. Szczególną uwagę poświęcił postaci Tadeusza Konwickiego, z którym kręcił m. in. kultowe „Salto”. – On pomagał mi w najzwyklejszych życiowych sprawach. Kiedyś chciałem zabrać dziewczynę, z którą chodziłem, na plan, jak kręciliśmy zdjęcia w plenerze. Ale się bałem. Tadeusz powiedział mi: <<Weź ją, jak będzie przerwa, to będziecie mogli spędzić razem czas>> – wspominał Weber. Mówił też o szacunku, jaki żywił do Konwickiego. – Zawsze zwracałem się do niego Mistrzu – zapewnił.

Weber wspominał także Zbigniewa Cybulskiego. – To był bez wątpienia znakomity aktor. Chociaż nie był najprostszym obiektem do sfotografowania, z tym charakterystycznym nosem i wiecznie spoczywającymi nań okularami, ale i tak zawsze przede wszystkim była jego osobowość. A przy niej nic nie znaczyły nawet ten nos i okulary – oznajmił, dodając później, że był jedną z osób, które towarzyszyły Cybulskiemu podczas ostatniego wieczoru przed jego śmiercią.

https://i1.wp.com/img.interia.pl/rozrywka/nimg/6/m/Zbigniew_Cybulski_jednej_4649329.jpg

Jedno z pytań dotyczyło dokumentu, który Weber sam wyreżyserował. Chodzi o obraz „Pod jednym niebem” o powstaniu w getcie podczas II wojny światowej. – Bronisław Wiernik, którego postać zapewne państwo znacie, był autorem scenariusza. Pewnego razu przyniósł mi tekst. Po przeczytaniu stwierdziłem, że jest to temat warty uwagi. Wprowadziłem jedynie jedną istotną zmianę w porównaniu do tego, co zaproponował Wiernik. Mianowicie w scenariuszu historia o powstaniu porównywana była do tego, co Amerykanie w tamtym czasie robili w Korei. Ja to wszystko wyrzuciłem. Nie chciałem mieszać ze sobą dwóch zupełnie odrębnych tematów – opowiadał filmowiec. Dokument wygrał wszystkie możliwe wyróżnienia, w tym nagrodę główną w dziale filmu dokumentalnego na festiwalu w Karlowych Warach.

Po ukończeniu zdjęć do „Urzędu” Janusza Majewskiego Kurt Weber wyjechał do Niemiec. gdzie współtworzył kilkadziesiąt produkcji fabularnych i dokumentalnych. Podczas spotkania wyznał, że ujęła go bezinteresowność niemieckich ludzi – urzędnika, który wydał mu dowód osobisty bez wypełnienia punktów wymaganych w regulaminie (Weber wymienił mu tylko nazwiska znanych mu niemieckich literatów), oraz lekarki, która pomogła mu, mimo iż nie posiadał żadnego ubezpieczenia.

Konkludując, Weber odpowiedział na pytanie Kto ty jesteś?. – Jeżeli chodzi o narodowość, to jestem zarówno w pewnej części Polakiem, Żydem, Niemcem i Rosjaninem. Ale odpowiadając wprost na pytanie: Kto ty jesteś?, odpowiem: Weber stary – zakończył.

Franciszek Vetulani, Kraków.No Responses Yet to “Kto ty jesteś? Kurt Weber w Krakowie”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: