Mistrz spoczął w Warszawie

12Wrz11

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe Janusza Morgensterna, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. W ostatniej drodze zmarłemu towarzyszyli m. in. Krystyna Morgenstern, prezydent Bronisław Komorowski, minister kultury Bogdan Zdrojewski, Roman Polański, Kazimierz Kutz, Jan Englert, Maja Komorowska, Ewa Wiśniewska i Janusz Gajos. Obecność na pogrzebie Andrzejowi Wajdzie uniemożliwił pobyt w klinice w Krakowie.

https://i0.wp.com/m.onet.pl/_m/6d34ccc112159530179f120bd1dc147a,21,1.jpg

Morgenstern pracował jako drugi reżyser przy kilku filmach Wajdy, np. „Kanał” oraz „Popiół i diament”. – Był najbardziej twórczym reżyserem, jakiego znałem. Wniósł do moich filmów mnóstwo scen, oddał mi swój najlepszy pomysł – ten z płonącymi kieliszkami, a przecież mógł go sobie zostawić. Wtedy jednak nie myślało się w ten sposób. Oddał mi go, bo to był nasz wspólny film – wspominał w „Gazecie Wyborczej” Wajda.

Na uroczystościach pogrzebowych był za to jeden z najbliższych przyjaciół Morgensterna, Roman Polański. – On nie jest dla mnie przedstawicielem polskiego kina. On jest dla mnie po prostu drogim przyjacielem. Chciałem tylko powiedzieć: żegnaj przyjacielu – oznajmił łamiącym się głosem.

https://i0.wp.com/m.onet.pl/_m/e2b166a59497dfcf66ada5aadce46c32,21,1.jpg

Roman Polański podczas pogrzebu. Za nim Krystyna Morgenstern i Jacek Bromski.

Kuba Morgenstern był dobrym człowiekiem o kompletnej wrażliwości, jednym z najlepszych pedagogów. Umiał słuchać, umiał patrzeć, umiał czuć i tym wszystkim się z nami zawsze pięknie dzielić. Był niezwykle pogodny i tą pogodą zarażał. Pogodą osobowości, sposobem bycia. To, że sam był dobrym człowiekiem, to nie wszystko. On u innych widział dobro i umiał je znaleźć – podsumował z kolei postać wybitnego filmowca minister kultury, Bogdan Zdrojewski.

Na stronie tvn24.pl można znaleźć zapisy nagrań wideo z mów Polańskiego i Zdrojewskiego.No Responses Yet to “Mistrz spoczął w Warszawie”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: