51. Krakowski Festiwal Filmowy zakończony

30Maj11

Wczoraj zakończył się 51. Krakowski Festiwal Filmowy. Uroczystą galę zamknięcia, która odbyła się w kinie Kijów, poprowadził w swoim oryginalnym stylu Maciej Stuhr, a najważniejsze nagrody otrzymali polscy twórcy – Wojciech Staroń, Paweł Kloc, oraz Marcel Łoziński, a także Szwed Marcus Lindeen.

https://i0.wp.com/www.kff.com.pl/lab/greenpower/web/uploads/assets/KFF_plakat-pion_internet_03.jpg

Na oficjalnej stronie festiwalu czytamy:

Jury konkursu dokumentalnego 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w składzie: Tue Steen Müller – przewodniczący (Dania), Dušan Hudec (Słowacja), Marcin Koszałka (Polska), Kaleo La Belle (Szwajcaria), Annamaria Percavassi (Włochy) podjęło decyzję o przyznaniu nagród:

ZŁOTY RÓG dla reżysera najlepszego filmu – Wojciech Staroń za film ARGENTYŃSKA LEKCJA (Polska), który od początku do końca zachowuje równowagę między formą i treścią. Opowiada o odmiennych kulturach, jednak przede wszystkim skupia się na pięknie przyjaźni rodzącej się pomiędzy małym chłopcem i dziewczynką. Jury uznało film za prawdziwe arcydzieło.

SREBRNY RÓG
dla reżysera najlepszego średniometrażowego filmu dokumentalnego – Marcus Lindeen, za film ROZCZAROWANI (Szwecja), który stanowi doskonałe studium autoanalizy dokonanej przez dwóch bohaterów, którzy poszukując swojej tożsamości przeszli operację zmiany płci. Linia dialogowa w idealny sposób rozwija przejmującą historię.

SREBRNY RÓG dla reżysera najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego – Paweł Kloc za film KOŁYSANKA Z PHNOM PENH (Polska), który poprzez wyrazisty język filmu, przedstawia niekonwencjonalną walkę o miłość i akceptację w ciężkich warunkach egzystencjalnych. Duży nacisk na rozwój postaci sprawił, że film trzymał jury w napięciu do samego końca.

NAGRODA STOWARZYSZENIA TWÓRCÓW OBRAZU FILMU FABULARNEGO za najlepsze zdjęcia w filmie dokumentalnym ufundowana przez Lightcraft – Wojciech Staroń (Polska) za zdjęcia do filmu ARGENTYŃSKA LEKCJA

WYRÓŻNIENIA:

Alejandra Sanchez za film BARANEK BOŻY (Francja/Meksyk), który śledzi konsekwencje odważnej decyzji bohatera o konfrontacji z instytucją Kościoła.
Tomasz Wolski za film LEKARZE (Polska), który przenosi widza do ważnej instytucji publicznej i przy pomocy wyjątkowych obrazów i oszczędnych, a czasem zabawnych dialogów opowiada historie o sytuacjach z pogranicza życia i śmierci.

Jury studenckie konkursu dokumentalnego, w składzie Michał Lesiak, Małgorzata Steciak, Daniel Stopa postanowiło przyznać nagrodę filmowi LEKARZE w reżyserii Tomasza Wolskiego (Polska)

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

Jury konkursu krótkometrażowego 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w składzie: Lech Kowalski – przewodniczący (USA), João Garção Borges  (Portugalia), Bartek Konopka (Polska), Delphine Lyner (Szwajcaria), Ülo Pikkov (Estonia) postanowiło przyznać następujące nagrody:

ZŁOTY SMOK dla reżysera najlepszego filmu – Kaveh Tehrani, za film 1994 (Norwegia).
Tematyka i bohaterowie norweskiego filmu “1994” zmuszają do zadania pytania ważnego dla dzisiejszej kinematografii: “Gdzie kończy się fikcja, a zaczyna prawda?”. Film prowokuje widza do zastanowienia się nad miejscem imigrantów we współczesnym społeczeństwie europejskim, zacierając granicę między dwoma technikami narracji. Jest zarazem poważny i zabawny, odważny i subtelny.

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego – José Miguel Ribeiro, za film PODRÓŻ NA WYSPY ZIELONEGO PRZYLĄDKA (Portugalia).
Przy pomocy ręcznej animacji portugalski film „Podróż na Wyspy Zielonego Przylądka” snuje opowieść równie prawdziwą co każdy inny dokument stosujący tradycyjne zdjęcia. Wyjątkowa technika reżysera i jego niewzruszony punkt widzenia, doskonale uchwyciły środowisko gorących i prymitywnych wysp wybrzeży Afryki. Żaden inny dokument w konkursie krótkometrażowym nie był tak sugestywny.

SREBRNY SMOK
dla reżysera najlepszego filmu animowanego – Thor Ochsner, za film 1989 (GDY MIAŁEM PIĘĆ LAT) (Dania),
Duński film, “1989”, zabiera nas w osobistą, tragiczną podróż. Artystyczny styl opowieści świetnie współgra z jej osobistym charakterem. Autor dzieli się z nami intymną historią ze swojego życia, rzadko spotykaną w kinie.

SREBRNY SMOK
dla reżysera najlepszego filmu fabularnego – Daniel Mulloy za film DZIECKO (Wielka Brytania).
Brytyjskie “Dziecko” pokazuje, że w dzisiejszym świecie zagrożenie może przyjść z najmniej oczekiwanej strony. Wciągająca historia i dojmujące zdjęcia sprawiają, że widz zbliża się do bohaterów. Ten świetnie skonstruowany film stosuje surowy styl reżyserski, bawiąc się stereotypami.

WYRÓŻNIENIA:


ŻONA FOTOGRAFA
, reżyseria Karsten Krause i Philip Widmann (Niemcy),
DECRESCENDO, reżyseria Marta Minorowicz (Polska).
Jury postanowiło przyznać dwa wyróżnienia dla krótkometrażowych filmów dokumentalnych: niemieckiej produkcji “Żona fotografa” i polskiego “Decrescendo”. Oba filmy wyróżniają się ukazaniem zaskakujących i niespotykanych bohaterów w zwyczajnych sytuacjach i otoczeniach. Są subtelne i dotykają widza swą inteligentną oraz poetycką formą; pozwalają mu stać się częścią życia bohaterów.

NAGRODA EFA
dla najlepszego filmu europejskiego (nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego) przyznana zostałafilmowi PAPARAZZI, w reżyserii Piotra Bernasia
Polski film “Paparazzi” śledzi profesjonalistę, który wykonuje brudną robotę fotografa brukowców, i jednocześnie opisuje duszę człowieka mierzącego się zarówno z okrutną rzeczywistością historii jak i małymi problemami życia codziennego. Po obejrzeniu tego filmu może nawet Polański pozwoli się sfotografować.

Jury Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) na 51. Krakowskim Festiwalu Filmowym w składzie: Andrzej Fogler (Polska), Dominique Martinez (Francja), Simon Weaving (Australia), postanowiło przyznać nagrodę filmowi 1994, w reżyserii Kaveha Tehrani (Norwegia),

Jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych (FICC) w składzie: Line Klungseth Johansen (Norwegia), Kata Kovács (Węgry), Grzegorz Szklarczuk (Polska) postanowiło przyznać nagrodę Don Quichota filmowi PODRÓŻ NA WYSPY ZIELONEGO PRZYLĄDKA, w reżyserii José Miguela Ribeiro (Portugalia) oraz dwa wyróżnienia filmom: URODZINOWY KRĄG w reżyserii Philipa Lepharda (Wielka Brytania) i ŚWIAT RAULA w reżyserii Jessiki Rodríguez Sánchez i Zoe G. Mirandy (Kuba),

Jury studenckie
konkursu filmów krótkometrażowych w składzie: Anna Grądowska, Ewa Popowska, Tomasz Rachwald postanowiło nagrodzić film CZESKA LEKCJA HISTORII w reżyserii Jaroslava Kratochvíla (Czechy)

KONKURS POLSKI

Jury konkursu polskiego 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w składzie: Jerzy Kapuściński – przewodniczący, Anna Kazejak-Dawid, Tomasz Kozak, Tadeusz Słobodzianek i Marcin Wrona, po obejrzeniu wszystkich filmów konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody regulaminowe:

ZŁOTY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu – Marcel Łoziński za film TONIA I JEJ DZIECI, w uznaniu za stworzenie dzieła łączącego najlepsze tradycje polskiego dokumentu z intelektualną odwagą i krytyczną przenikliwością

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego – Paweł Kloc  za film KOŁYSANKA Z PHNOM PENH

SREBRNY LAJKONIK
dla reżysera najlepszego filmu animowanego – Kamil Polak za film ŚWITEŹ.

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego Magnusowi von Hornowi za film BEZ ŚNIEGU

WYRÓŻNIENIA:


DRŻĄCE TRĄBY
, reżyseria Natalia Brożyńska – za nowatorskie podejście do struktury narracyjnej oraz poczucie humoru,
KWIEKULIK, reżyseria Joanna Turowicz i Anna Zakrzewska – za wartościowe przywołanie tradycji polskiej awangardy,

Nagrody Pozaregulaminowe

Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich Wojciech Staroń, za film ARGENTYŃSKA LEKCJA,

Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montażTomasz Wolski za film LEKARZE,

Nagroda Prezesa Telewizji Polskiej S.A. za najlepszą reżyserięMarcel Łoziński za film TONIA I JEJ DZIECI,

Nagroda Prezesa Telewizji Polskiej S.A. za najlepsze zdjęciaWojciech Staroń za film ARGENTYŃSKA LEKCJA,

Nagroda im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne ufundowana przez Telewizję Kino Polska – Kuba Maciejko za film BON APPETIT,

Rzeźba Bronisława Chromego dla najlepszego producenta
polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych dla STUDIA FILMOWEGO KRONIKA (producenta filmu Marcela Łozińskiego TONIA I JEJ DZIECI),

Jury studenckie konkursu polskiego w składzie: Jolanta Rydel, Miłosz Stelmach, Krzysztof Siwoń postanowiło przyznać nagrodę filmowi ARGENTYŃSKA LEKCJA w reżyserii Wojciecha Staroniaza twórcze i osobiste podejście do formuły filmu dokumentalnego oraz niespotykaną wrażliwość wizualną.

Nagrodę Publiczności otrzymał film DZIEŃ Z ŻYCIA w reżyserii Kevina MacDonalda.

https://i1.wp.com/www.filmpolski.pl/z1/72o/52372_1.jpg

We wczorajszej „Gazecie festiwalowej”, dyrektor Krzysztof Gierat, podsumowywał tegoroczną edycję. – Jest parę rzeczy, z których jestem ogromnie zadowolony, zwłaszcza, że w wielu przypadkach nie wiązały się z wielkimi kosztami – oznajmił Gierat. – Mówię przede wszystkim o nowej oprawie graficznej festiwalu. To także strona internetowa, która była tak obciążona, że musieliśmy ją wrzucić na inny serwer. Udała się także współpraca z portalem Kinopleks, który umożliwił obejrzenie kilkunastu filmów z festiwalu. Wiem, że po pierwszym dniu te filmy obejrzało aż trzy tysiące osób! – cieszył się dyrektor. Dodał również jednak, że konieczne w przyszłych latach będzie przywrócenie angielskiej wersji „Gazety festiwalowej”. – Jesteśmy w końcu międzynarodowym festiwalem – zauważył Gierat.

Galę zakończenia poprowadził podobnie jak podczas zeszłorocznej edycji Maciej Stuhr, który niejednokrotnie rozbawił krakowską publiczność. Po rozdaniu nagród można było obejrzeć nagrodzone produkcje.

Krakowski Festiwal Filmowy to najstarszy festiwal poświęcony filmom w Polsce. Dotyczy on produkcji krótkometrażowych (zarówno fabuł jak i animacji) oraz dokumentalnych. Jest jedną z najważniejszych tego typu imprez w Europie.

Franciszek Vetulani, Kraków.No Responses Yet to “51. Krakowski Festiwal Filmowy zakończony”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: