Joe Hisaishi w Krakowie. „Chciałbym wrócić do Polski”

21Maj11

4. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie oficjalnie rozpoczęty. Jeszcze czwartkowego wieczoru halę ocynowni ArcelorMittal w Nowej Hucie wypełniała piękna muzyka Joe Hisaishiego, odwiedzającego Europę po raz pierwszy, a wczoraj, w ramach akademii festiwalowej, w Centrum Kultury Japońskiej Manggha, fani kompozytora mogli zobaczyć go z bliska, a nawet zadać mu pytanie.

https://nowepogloski.files.wordpress.com/2011/05/77163-04.jpg


Hisaishi, który wystąpił podczas wieczornego koncertu zarówno w roli dyrygenta, jak i pianisty, znany jest szerszej publice głównie dzięki pracy z mistrzem anime – Hayao Miyazakim. Podczas koncertu zostały zaprezentowane m. in. właśnie utwory z filmów Miyazakiego: „Księżniczka Mononoke” (której tytuł pomylił sobie dziennikarz RMF Classic, mówiąc na antenie radia zamiast MononokeMonokoke), „Ruchomy zamek Hauru”, „Nausicaä z Doliny Wiatru”, „Spirited Away: W krainie bogów”, „Ponyo”, czy „Mój sąsiad Totoro”, a także części soundtracków do obrazów takich jak: „Akunin”, „Pożegnania” oraz „Generał” z 1927 roku.

https://nowepogloski.files.wordpress.com/2011/05/242679_10150292785538646_336649528645_8791536_1289211_o.jpg

Muzyka została zaaranżowana w sposób mistrzowski. – Please, enjoy the music! – mówił Hisaishi po angielsku na chwilę przed rozpoczęciem wydarzenia. Jego życzenie się spełniło. Maestro został nagrodzony trzema owacjami na stojąco, z czego szczególnie długa miała miejsce pod sam koniec uroczystości, kiedy odegrano muzykę z „My Neighbor Totoro”.

Już następnego dnia, w piątek, o godzinie 13 rozpoczęło się w Centrum Kultury Japońskiej Manggha spotkanie z kompozytorem. Poprowadzili je Mariusz Herma i Łukasz Waligórski. To właśnie Waligórski w największym stopniu przyczynił się do wizyty Joe Hisaishi w Polsce, wysyłając pierwsze maile i odbywając wstępne rozmowy. Hisaishi podczas spotkania opowiadał między innymi o początkach swojej kariery, poznaniu Hayao Miyazakiego, z którym współpracuje już od kilkudziesięciu lat, muzycznych fascynacjach, a także różnicach w komponowaniu ścieżek dźwiękowych do animacji oraz produkcji aktorskich. Artysta wielokrotnie komplementował Sinfonietta Cracovia, którą dyrygował w czwartek. Zadeklarował również chęć powrotu do Polski. – Nie mam obecnie żadnych dokładnych planów, ale oczywiście, chciałbym wrócić do Polski. Czy na nagranie w studio, czy na koncert – oznajmił.

https://nowepogloski.files.wordpress.com/2011/05/sam_0226.jpg

Franciszek Vetulani, Kraków.No Responses Yet to “Joe Hisaishi w Krakowie. „Chciałbym wrócić do Polski””

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: