OFF PLUS CAMERA: Podsumowujemy filmy konkursowe

26Kwi11

Już jakiś czas temu zakończyła się 4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera. Wracamy do tematu festiwalu krótkim tekstem dotyczącym produkcji pokazywanych w tym roku w konkursie głównym WYTYCZANIE DROGI.

https://i2.wp.com/img.interia.pl/wiadomosci/nimg/n/d/Poludniowokoreanski_filmu_5179181.jpg

Zwycięzca konkursu głównego, Park Jung Bum


https://i1.wp.com/1.fwcdn.pl/po/80/73/538073/7370674.3.jpg„Lou” w reżyserii Belindy Chayko to bardzo wzruszająca historia opowiadająca o biednej, australijskiej rodzinie, która niedługo ma być eksmitowana. Do problemów 12-letniej Lou, tytułowej bohaterki filmu, która nie akceptuje nowego partnera swojej matki, dochodzi dziadek. Starszy, chory na Alzheimera mężczyzna (znakomita kreacja Johna Hurta) jest, jak się z początku wydaje, jedynie kolejnym ciężarem dla dziewczynki. „Lou” to bardzo piękny film, najbardziej wzruszający z pokazywanych w konkursie głównym, jednak nie jest to typowy wyciskacz łez. Bardzo autorski i oryginalny.

O „Sali samobójców” Jana Komasy pierwsze słuchy do wtajemniczonych dotarły już podczas trwania tegorocznego Berlinale, na którym film był pokazany. Jest to produkcja całkiem nieźle zrealizowana, aczkolwiek twórcom nie udało się uniknąć kilku błędów. Jak z początku reżyser wprowadza widza z zainteresowaniem w okrutny i nowoczesny świat, tak z czasem obraz staje się coraz bardziej przewidywalny i coraz mniej oryginalny.

https://i0.wp.com/1.fwcdn.pl/po/60/15/616015/7371063.3.jpg

„Musan il-gy” to tegoroczny zwycięzca konkursu głównego. Decyzja jury wydaje się być trafna, ponieważ film porusza bardzo ciekawy problem emigrantów z Korei Północnej w Korei Południowej. Jest smutny. Poruszający. Pozostawiający widza z uczuciem frustracji – to, co charakteryzuje najwybitniejsze działa.

W „Skeletons” nastąpiło dość powszechne zjawisko przerostu formy nad treścią. Dobre aktorstwo i przyjemna dla ucha muzyka, niezbyt udana cała reszta. Tym razem po seansie raczej uczucie irytacji, aniżeli frustracji.

„Small Town Murder Songs”, jak mówił po projekcji na festiwalu reżyser, było filmem o załamaniu się wiary u człowieka. To drugie dno do wielu może jednak nie dotrzeć, co nie zmienia faktu, że projekt jest bardzo dobrym, wciągającym i intrygującym kryminałem, mimo, iż od początku znamy sprawcę zbrodni. W roli głównej Peter Stormare.

Franciszek Vetulani, Kraków.No Responses Yet to “OFF PLUS CAMERA: Podsumowujemy filmy konkursowe”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: