OFF PLUS CAMERA: Relacja z gali zamknięcia

18Kwi11

Podczas gali zamknięcia czwartej edycji festiwalu Off Plus Camera wyłoniono zwycięzców poszczególnych nagród. A było się o co bić – prestiż, sława, i przede wszystkim – pieniądze.

https://i1.wp.com/m.onet.pl/_m/502af2823fc8a05dcc31ee40fc41ccd3,37,1.jpg

Uroczystość rozpoczął występ muzyczny projektu Max Klezmer Band i Maciej Maleńczuk. Artyści za zaprezentowane kompozycje zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

https://nowepogloski.files.wordpress.com/2011/04/koncert.jpg

Pierwszym wyróżnieniem, jakie przyznano podczas gali była nagroda za konkurs BIERZCIE I KRĘĆCIE: Ty plus Festiwal. Odebrał ją Paweł Soja za projekt „Porozmawiaj z nią”. W kategorii Allegro Short Film również zwyciężył Soja, który został określony bardzo zdolnym młodym filmowcem. Soja będzie mógł już wkrótce zrealizować kolejny projekt – pełna pula finansowa, jaką otrzymał za obie zaprezentowane na festiwalu produkcje wyniosła 6.000 dolarów. W konkursie Allegro Short Film Pomysł zwyciężyły ex aequo obrazy „Jak Bóg da” Artura Długokęckiego i  „Second Head” Bartka Tryzny. Nagrody te wręczyła Anna Mucha. – Pierwszy z tych filmów urzekł nas swoją dojrzałością artystyczną i podejściem do tematu, a z projekcji drugiego wyszliśmy po prostu bardzo rozbawieni – uzasadniła Mucha, członkini jury Allegro Short Film.

Następnie została wręczona nagroda jury Konkursu Polskich Filmów Fabularnych – Polski Nobel Filmowy.  Otrzymał ją Marcin Wrona za „Chrzest”. – Sądzę, że ta nagroda pieniężna pozwoli mi pozostać niezależnym – powiedział reżyser.

https://nowepogloski.files.wordpress.com/2011/04/marcin-wrona.jpg

Z kolei prestiżowe wyróżnienie FIPRESCI otrzymał Jan Komasa za „Salę samobójców”, który bardzo długo dziękował wszystkim producentom i sponsorom produkcji. – Dziękuję wam wszystkim za pieniądze – dodał na końcu.

https://nowepogloski.files.wordpress.com/2011/04/komasa.jpg

Nagrodę publiczności odebrał „Heniek”.

Krakowską Nagrodę Filmową – dla zwycięzcy konkursu głównego WYTYCZANIE DROGI – wręczył przewodniczący jury Jerzy Skolimowski. – Jestem tu po raz pierwszy, ale mimo iż zabrzmi to jak groźba – nie po raz ostatni – zapowiedział reżyser. – A Krakowską Nagrodę Filmową otrzymuje film „Essential”… Przepraszam bardzo, to nie to – zażartował Skolimowski, nawiązując do swojego ostatniego obrazu „Essential Killing”, który został obsypany mnóstwem wyróżnień na całym świecie. Krakowską Nagrodę Filmową ostatecznie otrzymała produkcja „Musan il-gy” Park Jung Bum, opowiadająca o losach emigrantów z Korei Północnej. – Nie mogę uwierzyć, że otrzymałem tak ważną nagrodę. Ten film jest dla mnie szczególnie ważny, bo zrobiony na cześć mojego świętej pamięci przyjaciela – oznajmił w swoim ojczystym języku zwycięzca Off Plus Camera. Jak się okazuje, „Musan il-gy” wygrało również główną nagrodę na ostatnim festiwalu w Rotterdamie.

https://i2.wp.com/www.offpluscamera.com/upload/fecbd411fcae9d1ccba82dc241ae1367.jpg

Oto pełna lista nagrodzonych:

Konkurs Główny WYTYCZANIE DROGI – „Musan il-gy” w reżyserii Park Jung Bum
Konkurs Polskich Filmów Fabularnych – „Chrzest” w reżyserii Marcina Wrony
Nagroda FIPRESCI – „Sala Samobójców” w reżyserii Jana Komasy
Nagroda Publiczności – „Heniek” w reżyserii Elizy Kowalewskiej
Bierzcie i kręćcie: Ty plus Festiwal – „Porozmawiaj z nią”, Paweł Soja
Allegro Short Film – „Single Player”, Paweł Soja
Allegro Short Film Pomysł – ex aequo „Jak Bóg da”, Artur Długokęcki i „Second Head”, Bartek Tryzna
Relacja z Wydarzenia TVN 24 – „Budowa molo bez zabezpieczeń”, Konrad Skiba

Franciszek Vetulani, Kraków.No Responses Yet to “OFF PLUS CAMERA: Relacja z gali zamknięcia”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: