Pompatyczny, dobrze zrealizowany – nasza recenzja „Czarnego czwartku”

17Mar11

Ciekawy, efektowny, poruszający. Taki miał być film „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”, premiera, wokół której od długiego czasu narastał szum i chmura medialna. Gwiazdy na ekranie, gwiazda za kamerą. Widzowie spodziewali się bomby.

https://i2.wp.com/www.kinopolska.pl/upload/image/Plakat_Czarny_Czwartek_2.JPG

Antoni Krauze przypomina jedną z najmroczniejszych kart z historii PRL-u, opowiadając o masakrze grudniowej w 1970 roku. Fabuła obrazu skupia się wokół Bruna (Michał Kowalski) – gdyńskiego stoczniowca, jego żony, Stefanii (Marta Honzatko), oraz ich rodziny.

Przez pierwsze czterdzieści minut film wbija w fotel. Dosłownie. Zachwycając grą aktorską, efektami, zdjęciami (fantastyczna praca Jacka Petryckiego), umiejętnie wprowadzonymi materiałami archiwalnymi, i samym sposobem opowiadania historii. Po wstępie akcja zwalnia i już do końca widz obserwuje dramat zwykłej, żyjącej w dużym mieście rodziny.

https://i2.wp.com/1.fwcdn.pl/ph/12/32/551232/226779.1.jpg

W zamierzeniu „Czarny czwartek” nie miał być chyba przesadnie pompatyczny. Niestety – był. Nie jest to wina reżysera, lecz scenariusza, który, mimo iż jest całkiem niezły jak na polskie warunki, zawiera pewną ilość sztucznych dialogów. Poczucie „sztuczności” wzmacnia słaba gra statystów, która w tej produkcji jest naprawdę ważna – przecież chodzi o pokazanie dramatu wielu, nie tylko pojedynczych osób.

Natomiast gra aktorów profesjonalnych nie pozostawia wiele do życzenia. Władysław Gomułka mistrzowsko wykreowany przez Wojciecha Pszoniaka i Piotr Fronczewski w drugoplanowej roli towarzysza Kliszki chyba najdłużej pozostaną w pamięci po seansie.

https://i0.wp.com/1.fwcdn.pl/ph/12/32/551232/226781.1.jpg

Brawa dla Antoniego Krauze za poruszenie ważnego dla Polski tematu należą się bezapelacyjnie, za realizację również. „Czarny czwartek” jest warty zobaczenia dla kilku naprawdę wstrząsających scen i dobrego aktorstwa. Przymykając oko na małe mankamenty można stwierdzić, iż jest to dobry film.

https://i1.wp.com/1.fwcdn.pl/ph/12/32/551232/226780.1.jpgNo Responses Yet to “Pompatyczny, dobrze zrealizowany – nasza recenzja „Czarnego czwartku””

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: