Oscary rozdane; „The King’s Speech” wielkim wygranym

28Lu11

https://i2.wp.com/www.topnews.in/files/oscars.jpg?/> /><br /> <img src= /><strong> W nocy odbyła się 83. uroczystość wręczania Oscarów – nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. „The Social Network”, „True Grit”, „Black Swan”, „127 hours” – wszystkie te pozycje musiały ustąpić „The King’s Speech”, niskobudżetowej, kameralnej, brytyjskiej produkcji.

To była najnudniejsza gala Oscarów w historii. Ten pogląd podziela wielu. Niezbyt ciekawy dobór osób wręczających nagrody (jedynym pozytywnym zaskoczeniem było pojawienie się na scenie Kirka Douglasa, chociaż jego wyuczone na pamięć żarty też nie powaliły). Charakteryzatorzy Anne Hathaway przesadzili z tuszem do rzęs, ale ogólnie rzecz biorąc dwójka młodych prowadzących poradziła sobie całkiem nieźle. Zabrakło charyzmy i humoru Ricky’ego Gervaisa, ale na tak nieprzyzwoite rzeczy Akademia nie mogła sobie pozwolić. Jeżeli chodzi o przemówienia po otrzymaniu statuetki, to naprawdę dobrze wypadli Colin Firth i Randy Newman, starając się ograniczyć podziękowania do minimum (Newman w ogóle nie dziękował, powiedział, że to nie w jego stylu) i rozbawić publiczność.

Od mocnego startu zaczęły filmy mocno komercyjne (dla przykładu w tym roku niezależny obraz „Winter’s Bone” nie otrzymał żadnej statuetki). Oscara za najlepszą scenografię, a właściwie jej design, odebrali z rąk Toma Hanksa współtwórcy „Alice in Wonderland” Tima Burtona. Nagrodę za zdjęcia otrzymał Wally Pfister za „Incepcję” Christophera Nolana. Operator określił reżysera „swoim mistrzem”, dziękując mu i gratulując przy okazji. Jak wiadomo, Nolan nie otrzymał w tym roku nominacji za najlepszego reżysera.

W kategoriach dźwiękowych zwycięzcą okazała się także „Incepcja”. Przypadły jej wyróżnienia za dźwięk i montaż efektów dźwiękowych. Oscar za muzykę powędrował w ręce Trenta Reznora i Atticusa Rossa, za oryginalną i ciekawą ścieżkę dźwiękową „The Social Network”.

Nagrody za role drugoplanowe zgarnął obraz „The Fighter” (Christian Bale i Melissa Leo). Najlepszą rolą żeńską akademicy wybrali występ Natalie Portman w „Black Swan”, a męską Colina Firtha w „The King’s Speech”.

Dwie nagrody zgarnęła animacja „Toy Story” – za najlepszy długometrażowy film animowany i piosenkę.

Statuetkę za najlepszy scenariusz adaptowany odebrał Aaron Sorkin za tekst do „The Social Network”. Najlepszym scenariuszem oryginalnym wybrano dziecko Davida Seidlera – „The King’s Speech”.

W najważniejszych kategoriach – za najlepszą reżyserię oraz film – Oscary odebrała także produkcja o Jerzym VI.

Pełną listę nominacji i nagrodzonych znajdziecie tutaj.No Responses Yet to “Oscary rozdane; „The King’s Speech” wielkim wygranym”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: