Redakcja typuje Oscary

27Lu11

https://i2.wp.com/www.webtvwire.com/wp-content/uploads/2009/02/oscars.jpg?/> /><br /> <img src= /><strong> Ceremonia rozdania Oscarów – najbardziej prestiżowych nagród filmowych przyznawanych przez Amerykańską Akademię Filmową odbędzie się już tej nocy. Redakcja Nowych Pogłosek postanowiła dokonać małego podsumowania i podsumować szanse kandydatów w wybranych kategoriach.
NAJLEPSZY MONTAŻ DŹWIĘKU

Powinna wygrać i najprawdopodobniej wygra „Incepcja” Christophera Nolana. Członkowie Akademii, poza tym, że będą chcieli nagrodzić naprawdę świetnie zmontowany dźwięk w filmie, będą chcieli obrazowi wynagrodzić brak wyróżnień w głównych kategoriach.

NAJLEPSZY MONTAŻ

Jeżeli „The Social Network” nie otrzyma pozłacanej statuetki za montaż, będzie to znaczyło o Akademii naprawdę źle. Fantastycznie pomieszana chronologia  i bardzo spójnie opowiedziana historia. Ale, jak się zdaje, sprawa wciąż pozostaje otwarta ((jest to zasługa w około 70 procentach świetnego scenariusza, ale zostaje 30 procent dla montażystów). Najgroźniejszym przeciwnikiem dla filmu Finchera będzie „127 hours”.

NAJLEPSZY DŹWIĘK

Tu chyba wszystko jasne i klarowne – „Inception”. Do walki może się włączyć „The Social Network” oraz „The King’s Speech”. Jakość dźwięku stała na naprawdę wysokim poziomie we wszystkich trzech produkcjach. „True Grit” i „Salt” mogą pożegnać się z nagrodą w tej kategorii.

NAJLEPSZY DŁUGOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY

W tym roku animatorzy dali popis swoich umiejętności. Wszyscy trzej kandydaci („Toy Story 3”, „How to train your dragon”, „Illusionniste”) zasłużyli na zwycięstwo, jednak statuetkę odbiorą twórcy jedynie jednego obrazu. Będzie to najprawdopodobniej „Toy Story 3”. Dla „How to train your dragon” na pocieszenie zostaną nagrody Annie.

NAJLEPSZE ZDJĘCIA

Powinien wygrać Matthew Libatique za „Black Swan”, jednak zupełnie nie mamy pojęcia, kto zgarnie Oscara. Konkurencja jest niesamowicie zażarta, nominowani są najwybitniejszy operatorzy świata. Każda produkcja z nominowanych była opatrzona bardzo ciekawymi, oryginalnymi fotografiami.

NAJLEPSZE KOSTIUMY

Sandy Powell już ma na swoim koncie wystarczająco dużo nagród, poza tym teraz akurat nie błysnęła tak, jak w latach poprzednich. Wygra „The King’s Speech”, „True Grit” lub „Alice in Wonderland”.

NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE

Powinien wygrać „Iron Man 2”, tandetny, jednak z naprawdę bardzo dobrymi efektami, lub „Incepcja”. Możliwe też, że Akademia będzie chciała wyróżnić przedostatni film o Harrym Potterze, ale oby nie!

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA

Za co nominowany jest „Harry Potter”? Za ziejący pustką namiot? Chyba tak. I znów głównymi konkurentami trzy tytuły: „True Grit”, „Inception” i „The King’s Speech”. Stawiamy na produkcję braci Coen.

NAJLEPSZA MUZYKA

Elektroniczne brzmienia Reznora („The Social Network”), wzruszające nuty w kompozycji Desplata („The King’s Speech”), czy epicka ścieżka dźwiękowa Hansa Zimmera („Inception”)? A może A.R. Rahman? Nam najbardziej podobała się muzyka Johna Powella w „How to train your dragon”But the Oscar will go to „The King’s Speech”. Zabrakło chociaż nominacji dla innej ścieżki Desplata – „Ghost Writer”.

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA

Tu wątpliwości nie ma i nie będzie. Statuetkę za charakteryzację zgarnie „Wilkołak”.

NAJLEPSZY FILM ZAGRANICZNY

Główny pojedynek stoczą kandydaci z Kanady i Meksyku – „Incendies” oraz „Biutiful”. Akademia raczej pominie znakomity grecki film „Kynodontas” i zdobywcę Złotego Globu – „In A Better World”.

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA

W gronie aktorek drugoplanowych mamy dwie pierwszoplanowe, dla których miejsca zabrakło w ważniejszej kategorii. Z aktorek naprawdę drugoplanowych najlepsza Jacki Weaver z „Królestwa Zwierząt”, zwycięży zapewne Melissa Leo („The Fighter”).

https://i1.wp.com/1.fwcdn.pl/ph/36/35/493635/204113.1.jpg

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY

Geoffrey Rush czy Christian Bale? Na to pytanie odpowiedzi nie jest pewien chyba nikt. Pierwszy z nagrodą BAFTA, drugi ze Złotym Globem. W naszej opinii lepiej zagrał Rush (chociaż to ZDECYDOWANIE ROLA PIERWSZOPLANOWA). Do walki wciąż może się włączyć John Hawkes („Winter’s Bone”).

https://i0.wp.com/1.fwcdn.pl/ph/92/70/539270/206018.1.jpg

NAJLEPSZA AKTORKA PIERWSZOPLANOWA

Akademia uwielbia osoby, które dla roli w filmie coś poświęcają. To między innymi zwiększa szanse Christiana Bale’a na statuetkę za aktora drugoplanowego (do roli schudł dobre parę kilo), ale także Natalie Portman, która, jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć do „Black Swan”, poświęciła bardzo dużo czasu na opanowanie sztuki baletu. Udało się, Portman była świetna zarówno jako baletnica, jak i aktorka. Oscar murowany.

https://i1.wp.com/1.fwcdn.pl/ph/61/37/526137/205360.1.jpg

NAJLEPSZY AKTOR PIERWSZOPLANOWY

W tym roku Akademia pominęła kilka naprawdę udanych kreacji pierwszoplanowych przy nominacjach. Do najbardziej wytykanych jej pomyłek należy brak wyróżnienia dla Ryana Goslinga („Blue Valentine”) czy Ewana McGregora („Ghost Writer”). Jednak wydaje się, że żaden z nich i tak nie miałby większych szans w pojedynku z Colinem Firthem, który… Zagrał bardzo dobrą rolę w „The King’s Speech”, ale przede wszystkim nie dostał statuetki rok temu za „Single Man” i teraz akademicy chcą mu to zrekompensować. Dawno nie było tak klarownej sytuacji wśród oscarowych nominacji aktorów. Chociaż kto wie, może Jessie Eisenberg, Javier Bardem, czy James Franco włączą się do walki?

https://i2.wp.com/1.fwcdn.pl/ph/92/70/539270/206011.1.jpg

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY

Aaron Sorkin pisząc tekst do „The Social Network” stworzył jeden z najlepszych scenariuszy ostatnich lat. Znakomicie przegadany, bawiący, trzymający w napięciu, poruszający… Sorkin potrafił wywołać u widza dreszczyk emocji i wycisnął z historii o Facebooku wszystko, co było można, a nawet więcej. Ewentualną konkurencję mogą stanowić bracia Coen i „Prawdziwe męstwo”; mistrzowska adaptacja powieści Charlesa Portisa z 1968 roku.

https://i0.wp.com/upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cf/AaronSorkinJFK.jpg

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY

Akademia nie lubi Christophera Nolana, co udowodniła, nonszalancko pomijając go przy nominacjach za reżyserię. Zatem „Incepcja” raczej nagrody za scenariusz nie otrzyma. Na placu boju pozostają „The Fighter” oraz „The King’s Speech”. Typujemy tę drugą pozycję – tekst autorstwa Davida Seidlera.

https://i1.wp.com/www.cbc.ca/q/seidler.jpg

NAJLEPSZY REŻYSER

Fncher, Aronofsky, Hooper, Coenowie… Wszyscy byli świetni. Pierwszy osiągnął niemal ideał spójności opowiadanej historii, drugi przedstawił surrealistyczny świat tworzony przez wyobraźnię głównej bohaterki tajemniczo i emocjonująco, trzeci był szczery – aż do bólu, a Coenowie powalili poczuciem humoru, po raz kolejny pokazując, jak swobodnie mieszać gatunkami. Wstrzymujemy się z wyborem najlepszego/najlepszych, obstawiamy zwycięzcę na gali w postaci Davida Finchera.

https://i2.wp.com/www.odysseeducinema.fr/galerie/Fincher%20David/DavidFincher3.jpg

NAJLEPSZY FILM

BAFTA i nagrody gildii poszły do „The King’s Speech”, ale Złoty Glob i Satelita zgarnęło „The Social Network”. Dlatego właśnie typujemy obraz Davida Finchera jako tegorocznego zwycięzcę najważniejszej kategorii.

DLA KOGO ZABRAKŁO NOMINACJI

W tym roku szansę na wyróżnienie mają takie obrazy jak „Iron Man 2” czy „Alicja w Krainie Czarów”, gdzie od opowiadanej historii i walorów artystycznych ważniejszy był budżet. A oto z kolei lista perełek, których nie ma wśród nominowanych. To ze względów czysto politycznych, to ze względu niekompetencji członków Akademii:

  • „Ghost Writer” (reż. Roman Polański)
  • „Shutter Island” (reż. Martin Scorsese)
  • „Get Low” (reż. Aaron Schneider)
  • „Solitary Man” (reż. David Levien, Brian Koppelman)
  • „The American” (reż. Anton Corbijn)
  • „Essential Killing (reż. Jerzy Skolimowski)
  • „Somewhere” (reż. Sofia Coppola)
  • „Boy” (reż. Taika Waitti)
  • „Des Hommes et des dieux” (reż. Xavier Beauvois)
Reklamy


No Responses Yet to “Redakcja typuje Oscary”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: