„Ludzie Boga” najlepszym filmem, Polański reżyserem – Cezary rozdane

26Lu11

http://1.fwcdn.pl/an/867323/18501.$.jpg?/> /><br /> <img src= /><strong> W piątek w Paryżu odbyła się ceremonia wręczania Cezarów, nagród Francuskiej Akademii Filmowej. Zwycięzcą w kategorii najlepszy film okazał się obraz „Des Hommes et des dieux” (pol. „Ludzie Boga”) w reżyserii Xaviera Beauvois. Najwięcej wyróżnień zdobył jednak „Ghost Writer” („Autor Widmo”) Romana Polańskiego. Film otrzymał nagrody za reżyserię, scenariusz adaptowany (Polański napisał scenariusz razem z autorem powieści „The Ghost” Robertem Harrisem), montaż oraz muzykę (Alexandre Desplat). Najlepszą produkcją zagraniczną okazało się „The Social Network”.
„Des Hommes et des dieux” to wielkie odkrycie ubiegłego Festiwalu w Cannes, na którym obraz zgarnął nagrodę Grand Prix. Był nominowany przez Brytyjską i Europejską Akademię Filmową. W tym roku na gali Cezarów, poza wyróżnieniem za najlepszy film, otrzymał jeszcze dwie statuetki – za najlepszego aktora drugoplanowego oraz zdjęcia.

https://i1.wp.com/1.fwcdn.pl/ph/65/29/566529/205461.1.jpg

„Ghost Writer” został bardzo pozytywnie odebrany przez recenzentów i widzów na całym świecie. Zdominował tegoroczne rozdanie nagród Europejskiej Akademii Filmowej, zdobył przed rokiem Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale i był regularnie lekceważony przez amerykańskie stowarzyszenia krytyków, gildie czy akademie (brak nominacji m. in. do Oscarów czy Złotych Globów). Niestety Cezara dla najlepszego operatora nie otrzymał Polak, Paweł Edelman.

https://i1.wp.com/1.fwcdn.pl/ph/39/52/463952/168787.1.jpg

Nagroda w kategorii najlepszy obraz zagraniczny chyba nie pozostawia wątpliwości co do tego, która produkcja zdobędzie w tym roku Oscara za najlepszy film. „The Social Network” Davida Finchera bez wahania można określić arcydziełem współczesnego kina.

Pełną listę nominacji i nagród znajdziecie tutaj.No Responses Yet to “„Ludzie Boga” najlepszym filmem, Polański reżyserem – Cezary rozdane”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: