Kompozytorzy XXI wieku

27List10

Howard Shore napisze muzykę do „Hobbita” – najbardziej kasowej produkcji filmowej w historii. Kandydatów było wielu, wygrał faworyt. Shore stworzył niepowtarzalną ścieżkę dźwiękową do trylogii „Władcy Pierścieni” i ciężko sobie wyobrazić, aby nie skomponował soundtracku do jego prequelu. Według Was to słuszny wybór – 50% ankietowanych (5 głosów) uznało, że to dobra decyzja.

https://i0.wp.com/szkolymuzyczne.pl/files/image/adam/nuty.jpg

Shore za „The Lord of The Rings” otrzymał trzy Oscary. To był jego największy, jednak nie jedyny sukces. Kompozytor tworzył muzykę do wielu innych znanych tytułów, takich jak: „Big”, „Philadelphia”, „The Game”, czy „Aviator”. Za każdym razem odbierał większe lub mniejsze pochwały od krytyków i widzów.

https://i1.wp.com/gfx.filmweb.pl/ph/10/65/1065/131332.1.jpg

Zdecydowanie najpopularniejszym kompozytorem filmowym ostatnich lat jest Hans Zimmer. Posiada on na świecie zarówno miliony zagorzałych fanów, jak i wrogów, wytykających mu powtarzalność, czy tworzenie muzyki na jedno kopyto. Niemiec nie ma jednak doświadczenia w tworzeniu muzyki do gatunku fantasy, co znacznie zmniejszało jego szanse na stworzenie ścieżki dźwiękowej do „Hobbita”. Jeżeli już jesteśmy przy gatunku fantasy, warto wspomnieć o twórcy soundtracków do ekranizacji dwóch pierwszych części „Opowieści z Narnii”. Harry Gregson-Williams zebrał za nie niezwykle pochlebne recenzje. I wydaje się, że gdyby otrzymał zadanie skomponowania tła muzycznego dla ekranizacji powieści Tolkiena – z zadania wywiązał by się bardzo dobrze.

https://nowepogloski.files.wordpress.com/2010/11/harry-gregson-williams.jpg

Niektórzy fani mieli nadzieję, że kompozycją zajmie się legenda w swoim fachu – John Williams. Odwieczny współpracownik Stevena Spielberga, twórca ścieżek dźwiękowych do „E.T”, „Szeregowca Ryana”, „Star Wars”, „Indiana Jones” i zdobywca czterech Oscarów (na trzydzieści cztery nominacje). Williams nie zrobi muzyki do „Hobbita”, ale i tak wkrótce będzie miał ręce pełne roboty. „War Horse”, „Interstellar”, „Lincoln” i pewnie znajdzie się jeszcze coś na dokładkę.

https://nowepogloski.files.wordpress.com/2010/11/john-williams.jpg

Pozostałymi kandydatami byli James Horner, James Newton Howard i John Powell. nowepogloski

Reklamy


No Responses Yet to “Kompozytorzy XXI wieku”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: