Aby przeżyć, trzeba zabijać – nasza recenzja „Essential Killing”

23Paźdź10

Nagrodzony w Wenecji nowy film Jerzego Skolimowskiego jest przede wszystkim oryginalny. To musi przyznać każdy, kto go oglądał. Oryginalny i trafiający tylko do wybranych, jak się wydaje. Opowiada o samotności i heroicznej walce o życie, która często wiąże się z dylematami moralnymi.

https://i2.wp.com/gfx.filmweb.pl/po/63/99/556399/7338763.3.jpg


Mimo iż plakat wydaje się promować film akcji, „Essential Killing” takowym nie jest. Obraz opowiada historię nieznanego Afgańczyka, który zostaje schwytany przez Amerykanów, po zabiciu trzech żołnierzy ich armii. Zostaje przetransportowany do jednego z tajnych więzień CIA we wschodniej Europie. Jest poddawany licznym przesłuchaniom i torurom, jednak pewnego dnia, dzięki czystemu przypadkowi, nadarza się szansa do ucieczki.

https://i2.wp.com/1.fwcdn.pl/ph/63/99/556399/201237.1.jpg

W tym filmie fabuła odsunęła się na boczny tor. Najważniejsze było przesłanie, które poruszało jedno z podstawowych praw natury, mówiące, że aby przeżyć, trzeba zabijać. Podczas swojej ucieczki Afgańczyk zabija wiele osób, w tym także bezbronnych. Żyje, żywiąc się mrówkami i korą drzew, pijąc mleko z piersi kobiety, która niedawno została matką.

Sposób, w jaki Skolimowski przedstawił emocje, ciężkość sumienia, a przede wszystkim wolę życia – niesamowity. Napięcie towarzyszyło mi w każdej scenie, mimo iż samej akcji ze strzelaniem i walką było niewiele.

https://i0.wp.com/1.fwcdn.pl/ph/63/99/556399/202784.1.jpg

Zdjęcia były kręcone w Norwegii i Izraelu, które miały być wiernym odwzorowaniem Polski i Afganistanu. I rzeczywiście, tu coś szwankowało. Sceneria Norwegii, mimo iż piękna, nijak ma się do naszego kraju. Jednak nadrabiają to znakomite zdjęcia Adama Sikory. Kamera jest prowadzona genialnie – w sposób chaotyczny. Momentami miałem wrażenie, jakbym to ja przedzierał się przez gęsty las, a za moimi plecami szczekały rozzłoszczone psy.

Rola Vincenta Gallo znakomita. Jak to ujął Skolimowski, godna Oscara. Ale Oscara nie dostanie ani Gallo, ani Skolimowski z jednej bardzo prostej przyczyny. To nie był film zrobiony pod Akademię.

W moim przekonaniu jest to jeden z najlepszych filmów roku, godny polecenia choćby ze względu na swój niekonwencjonalny charakter. Jednak może nie wszystkim przypaść do gustu – sam słyszałem po seansie w kinie głosy niezadowolenia, zniesmaczenia, niekiedy nawet znudzenia.

nowepogloski

Reklamy


One Response to “Aby przeżyć, trzeba zabijać – nasza recenzja „Essential Killing””

  1. 1 JestemCzlowiekiem.Wordpress.Com

    Fajna recka, obejrzę film


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: