Miłe oderwanie od hollywodzkiej kaszanki – nasza recenzja „Boy”

20Paźdź10

Lato, laski, gangi, dragi… Niełatwo być 11 – latkiem – te słowa widnieją na polskim plakacie filmu „Boy”. Można z tego wywnioskować, że będziemy mieli do czynienia z kolejnym filmem o dorastaniu i problemach mu towarzyszących. Ale to nie o to chodzi.

https://i1.wp.com/gfx.filmweb.pl/po/52/43/555243/7336537.3.jpg


Jest rok 1984. Boy mieszka na wschodnim wybrzeżu Nowej Zelandii i uwielbia Michaela Jacksona. Wraz z powrotem jego ojca, którego nie widział całe życie, chłopiec musi zmierzyć się z prawdą i pogodzić się z utratą ideału, który wiązał z tatą.

Przede wszystkim zastrzegam na początku, że nie mamy tu do czynienia z ponuractwem, i z resztą bardzo dobrze. Klimat filmu jest ciepły. Zabawne sytuacje i dialogi towarzyszą widzowi cały czas.

https://i0.wp.com/1.fwcdn.pl/ph/52/43/555243/202275.1.jpg

Dla nas, Polaków, jest to również bardzo dobre przedstawienie prostego życia wiedzionego po drugiej stronie kuli ziemskiej. Wielu Europejczyków nie ma pojęcia o warunkach życia w Nowej Zelandii (ja też zaliczam się do tej grupy), które co prawda nie są znacznie gorsze od naszych, ale diametralnie inne. Z tego jedynego powodu film może zaciekawić. Ale nie tylko.

Obserwujemy także dramat, zarówno chłopca, jak i ojca. Każdy z nich na swój sposób przeżywa dotykające ich problemy. Tata, były gangster, spędza dużo czasu w towarzystwie swoich przygłupich kamratów pijąc i paląc, denerwując się o pieniądze, które niegdyś zakopał na polu przy domu, ale teraz nie może ich znaleźć. Boy ma kłopoty w szkole. Uczestniczy między innymi w bójce, a dziewczyna, którą się interesuje, daje mu kosza.

https://i1.wp.com/1.fwcdn.pl/ph/52/43/555243/202276.1.jpg

Cały obraz pięknie ozdabia muzyka, wpasowująca się niemal idealnie w każdą scenę.

Rewelacji nie było, ale trzeba przyznać, że jest to świetne oderwanie od większości hollywoodzkiej kaszanki wchodzącej wciąż do polskich kin.

nowepogloski

Reklamy


No Responses Yet to “Miłe oderwanie od hollywodzkiej kaszanki – nasza recenzja „Boy””

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: