Wałęsa wśród „niewłaściwych” noblistów

29Sier10

Norweski prawnik Fredrik Heffermehl złożył wniosek do sądu o rozpatrzenie kwestii, czy Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana zgodnie z testamentem Alfreda Nobla. Wśród „niewłaściwych laureatów” znalazł się Lech Wałęsa.

https://i0.wp.com/www.gover.pl/userfiles/publikacje/lech_walesa_afp512jpeg_large-large.jpg

Lech Wałęsa


Heffermehl jest autorem książki „Testament Nobla”, w której wykazuje, że po II wojnie światowej mniej niż połowa laureatów została wybrana zgodnie z owym dokumentem.

Według norweskiego prawnika, wielu wyróżnionych nie spełniło podstawowych kryteriów, czyli nie działało na rzecz rozbrojenia i przeciwdziałania konfliktom zbrojnym. Wśród „niewłaściwych noblistów” wymienił m.in. Matkę Teresę z Kalkuty, Lecha Wałęsę, czy Baracka Obamę.

Heffermehl uważa, że komitet noblowski sam tworzy reguły, zapominając o testamencie Nobla. Rozprawa odbędzie się jesienią.

Wałęsa otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1983 roku. W uzasadnieniu komisja napisała: Działania Lecha Wałęsy charakteryzowały się determinacją w dążeniu do rozwiązania problemów jego kraju poprzez negocjacje i współpracę, bez uciekania się do przemocy. Lech Wałęsa próbował zapoczątkować dialog między organizacją, którą reprezentuje – „Solidarnością” – a władzami. Komitet uznaje Wałęsę za wyraziciela tęsknoty za wolnością i pokojem, która – mimo nierównych warunków – istnieje niepokonana we wszystkich narodach świata. W czasach, w których odprężenie i pokojowe rozwiązywanie konfliktów są bardziej potrzebne, niż kiedykolwiek wcześniej, wysiłek Wałęsy jest zarówno natchnieniem, jak i przykładem.

nowepogloski

Reklamy


No Responses Yet to “Wałęsa wśród „niewłaściwych” noblistów”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: