Czy Smuda to odpowiedni człowiek?

19Czer10

Reprezentacja Polski przegrała w sparingowym meczu z Hiszpanią aż 0:6. Jak wiadomo, w takich spotkaniach liczy się raczej styl aniżeli nie wynik. Ale styl też nie dał żadnej satysfakcji. Teraz więc, kilka tygodni po tym spotkaniu, zadajemy sobie pytanie: Czy Franciszek Smuda to odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu?

https://i0.wp.com/i.wp.pl/a/f/jpeg/22020/franciszek_smuda_lech_wiosna09_470.jpeg


Zdecydowane kroki

Po zwolnieniu w bardzo nieprzyjemnych okolicznościach Leo Beenhakkera Smuda wydawał się pewnym następcą. Kochają go media, piłkarze, a przede wszystkim kibice. Po objęciu zespołu, który musiał budować od początku, od podstaw, podjął kilka pewnych kroków, aby pokazać, że jego warsztat i poglądy różnią się znacznie od tych, które głosił holenderski szkoleniowiec. Odsunął między innymi od składu Rogera Guerreiro, który miał bardzo nieudany sezon. I chociaż był jedynym Polakiem, który strzelił gola na Euro 2008, w oczach Smudy nie znalazł poparcia. Bo jak powiedział sam „Franz”, w kadrze za zasługi się nie gra.

Dobre początki

Po objęciu zespołu przez nowego szkoleniowca nie od razu, ale po pewnym czasie widać było poprawę. Drużyna grała efektownie i ofensywnie, bo myślą przewodnią Smudy jest: „Grać ofensywny futbol, niezależnie kto jest przeciwnikiem”.

Upokorzenie? Klęska? – Nie.

Tę właśnie zasadę próbował wpoić swoim graczom przed meczem z Hiszpanią. Dawno Polacy nie mieli tak silnego i wymagającego rywala, jak Mistrzowie Europy, którzy na boisku po prostu bawili się z naszymi. Ostatecznie rywale wbili naszym rodakom sześć goli. Upokorzenie, klęska? Trener Smuda do całej sprawy podchodził bardzo spokojnie. Przede wszystkim nie ganił zawodników. „Grali na ile mogli, nie mogę im nic zarzucić. Raczej próbowałem ich przytulić niż opieprzyć” – przyznał po meczu. „Budujemy młody zespół. Szukam piłkarzy, którzy mają umiejętności, którzy dysponują odpowiednią szybkością, dynamiką. I z takimi będziemy pracować. Mam nadzieję, że ten zespół za dwa lata będzie się prezentował dużo lepiej” – dodał Smuda.

Właściwy człowiek na właściwym miejscu?

Czy nadzieje szkoleniowca się spełnią? Czy to rzeczywiście właściwy człowiek na właściwym miejscu? Wielu uważa, że lepiej na stanowisku selekcjonera poradziliby sobie choćby Maciej Skorża (były trener Wisły Kraków, od niedawna pracujący z Legią Warszawa, który uchodzi za jednego z najzdolniejszych w swoim fachu w Polsce), czy choćby Jan Urban, który jakiś czas temu rozstał się ze stołeczną drużyną. Wielu było też zwolenników kandydatury choćby Henryka Kasperczaka.

Jeszcze sześć razy

Do końca roku reprezentacja Polski pojawi się na boisku jeszcze sześciokrotnie. Jedynym w stu procentach pewnym rywalem jest Ukraina, a spotkanie odbędzie się 4 września w Łodzi.

Reklamy


No Responses Yet to “Czy Smuda to odpowiedni człowiek?”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: