Przekrój: „Gniot Ridleya Scotta”

28Maj10

W jednym z ostatnich numerów popularnego magazynu Przekrój ukazał się długi i ciekawy artykuł na temat nowej wersji Robin Hooda. Marcin Sendecki na nowym filmie z Russelem Crowem nie zostawia suchej nitki.

Przeczytaj też: Robin Hood przebojem polskich kin.

Twórcy najnowszego filmu o Robinie z Sherwood osiągnęli niemało – niechcący zamordowali mit szlachetnego banity – głosi nagłówek artykułu.

Na warszawskim pokazie prasowym Robin Hooda Ridleya Scotta widownia często wybuchała śmiechem. Nie tylko wtedy, gdy z ekranu padały lepsze czy gorsze dowcipy (których w filmie nie brak), lecz także w momentach ewidentnie zaprojektowanych jako wzniosłe i wzruszeniu oraz dumie z męstwa bohatera służyć mające – zaczynamy czytać.

Ażeby najpierw oddać reżyserowi, co jego, przyznać trzeba, że jeśli chodzi o aktualnie obowiązujące oddanie kolorytu epoki, dobrze i sprawnie wykorzystał swój ponad stumilionowy budżet.

Nowy Robin Hood ewidentnie wziął się z pamięci o oszałamiającym sukcesie gladiatora. Odnosi się zresztą nieodparte wrażenie, że Crowe zapamiętał go nawet za dobrze, bo w wielu scenach powtarza gesty i miny rzymskiego wojaka.

Na koniec zaś wyznać muszę, że moja wściekłość na dżentelmenów, którzy tak koncertowo spartaczyli nową opowieść o Robinie, bierze się także z powodów sentymentalnych.

Pamiętam też, jak wybrałem się, bodaj w 1978 roku, na radzieckie Strzały Robin Hooda. Zapamiętałem je znacznie lepiej niż napompowany pieniędzmi i gwiazdami gniot Ridleya Scotta.

Cały tekst przeczytasz w wydaniu Przekroju z dnia 18 maja 2010 lub tutaj.

Reklamy


No Responses Yet to “Przekrój: „Gniot Ridleya Scotta””

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: